Žloutenka, hepatitida A B - příznaky, léčba • www.onemocneni.com

Žloutenka

Žloutenka je nemocí, která se projevuje zažloutnutím kůže, popřípadě sliznic, očního bělma a nebo i jiných částí lidského těla. Žlutou barvu způsobuje žlučové barvivo s názvem bilirubin. Ten se dostane do krevní plazmy a tím dojde k zežloutnutí inkriminovaných orgánů.

Jinak je žloutenka také předpokladem hepatitidy, která se potom označuje také jako žloutenka. Hepatitida typu A i B se řadí mezi virová onemocnění. Samotné viry mohou být rozličného původu a stejně tak mohou mít i různé důsledky. Co se týká žloutenky typu A, tak ta je přenášena pomocí potravin a mnohdy se jí říká nemoc špinavých rukou.

Organismus člověka by si s touto žloutenkou měl bez větších problémů poradit. U jedinců s nějakým způsobem narušenou imunitou ale může způsobit i stavy spojené s hospitalizací. Hepatitida typu B je přenosná pomocí krve. Je mnohem nebezpečnější a může dojít až k cirhóze jater.

Příznaky žloutenky

Zpočátku je někdy velmi složité počátek žloutenky objevit. Žloutenka se zpočátku projevuje velmi málo a nebo jsou její příznaky totožné s příznaky jiných podobných onemocnění. Bohužel se na žloutenku mnohdy přijde až tehdy, kdy už jsou játra poměrně hodně poškozena. Příznaky žloutenky typu A mohou být například zvýšená teplota, únava, bolest svalů či kloubů, a nebo třeba nechuť k jídlu a zvracení.

Právě tyto příznaky má mnohdy i taková chřipka. U žloutenky typu B se mnohdy příznaky projeví tmavší močí a nebo třeba světlejší stolicí. Samotný počátek příznaků je velmi rychlý, stejně tak jako jeho odeznění. Kdybychom měli zmínit dobu, ve které příznaky přijdou, tak se mluví o časovém rozmezí od 15 do 50 dni.

Prevence

Prvním upozorněním je to, které se týká vašeho pohybu mezi rizikovými skupinami. Dále je třeba říct, že byste měli dodržovat kvalitní osobní hygienu. Někteří lidé jsou v podstatě přenašeči viru, nicméně sami onemocněním nikterak postiženi nejsou. Mohou mít ale například problémy s játry. Dejte si také pozor na nakažené potraviny a zejména infikovanou vodu.

Vir žloutenky se může například skrývat v nedostatečně tepelně opracovaných výrobcích, zejména masu. Ideálním řešením, jak se před žloutenkou chránit, je očkování. Nicméně k tomu, abyste se mohli nechat očkovat, je třeba navštívit praktického lékaře. Vakcíny existují pro oba typy žloutenek.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na žloutenku za akční ceny.

Léčba

Léčba žloutenky typu A je velmi nepříjemným procesem. Jedná se o běh na delší trať, který je z hlediska časového, psychického i fyzického velmi náročný. Je třeba, aby pacient zůstal několik týdnu hospitalizován a odpočíval. Veškeré profesionální i sportovní aktivity se stávají nepřípustnými.

Co se týká žloutenky typu B, tak je třeba říct, že její léčba je velmi podobná, finančně velmi náročná a navíc výsledky nejsou nikterak stoprocentní. Zejména léčebné prostředky, které se nacházejí ve formě očkovacích vakcín, mají účinnost někde kolem 50 procent.