Lupénka - příznaky, léčba, rybky Gurra Rafa • www.onemocneni.com

Lupénka

Lupénka se také označuje slovem Psoriáza a jedná se o nemoc, která je chronická a typické se pro ni staly vyvýšené plochy kůže, jež se vyznačují zanícením a někdy i bolestivostí. Tyto plošky kůže jsou také pokryty bílými malými šupinkami. Co se týká výskytu této nemoci, tak je třeba upozornit na to, že se nejčastěji vyskytuje u lidí, jejichž věk dosahuje desátého až třicátého roku života. Nicméně když lupénku dostane člověk, který se nenachází v tomto věkovém rozpětí, tak to také není nic úplně neobvyklého.

Lupénka se vyskytuje nejčastěji na části hlavy, která je pokryta vlasy, dále pak na loktech, kolenech a v oblasti beder či hýždí. Nehty se sice nepokryjí šupinkami, ale dostávají nádech žluté barvy, která je někdy doprovázena také dolíčky. Velmi záleží na tom faktu, jaký druh lupénky člověk dostane. Jsou lidé, kteří mají pouze takovou lupénku, které sice nevypadá hezky, nicméně nebolí ani nesvědí. Najdou se ale i takoví, kteří nejsou schopni s tímto druhem onemocnění plnohodnotně žít. Často je tato nemoc také doprovázena bolestmi, které připomínají revma.

Příčiny

Příčiny lupénky tkví v tom, že u pacientů s touto nemocí se kožní buňky na určitých tělních partiích znovu obnovují mnohem rychleji, než je tomu u jiných buněk a nebo u zdravých jedinců. Za normálních okolností trvá doba toho, než se nové kožní buňky dostanou na povrch, 28 dní. U nemocných lupenkou tato doba činí pouhých 8 dní. Nové buňky se tedy začínají kupit tak rychle, že po cestě se ani nestihnou vyvinout. V momentě, kdy se dostanou na povrch, se začnou jiné buňky v podobě bílých šupinek odlamovat a vznikají rudá a mnohdy nepříjemně zanícená místa.

Jestliže se ptáte, proč se tyto buňky vyvíjejí tak rychle, tak vězte, že to zatím nikdo neví. Nejsou schopni to osvětlit ani ti nejrenomovanější lékaři. Nicméně dostává se na povrch, že lupenka může být dědičná a nebo v lékařských kruzích kolují informace o tom, že na tuto nemoc může mít vliv například stres, spálení při opalování a nebo také naopak nízké teploty a suchý vzduch. Za příčinu je některými také považováno prodělání nemocí typu angíny a nebo také různé léky, které lidé užívají.

Příznaky lupénky

Mezi příznaky nemoci samozřejmě řadíme zarudlou zanícenou kůži s odlupujícími se šupinkami, svědění a nebo třeba barevně změněné nehty na rukou či nohou. Dalším indikátorem lupenky může také být popraskaná kůže pokrytá puchýři a samozřejmě také bolest kloubů.

Prevence

Genetickou výbavu pravděpodobně těžko vyměníte, nicméně pokud zjistíte, že byste lupenku mohli mít, tak urychleně navštivte svého lékaře. Vyvarujte se medikamentů, které by mohly průběh nemoci zhoršit. Dejte si pozor na svou hmotnost a vaše pokožka by měla být dobře dehydratovaná. Jíst byste měli hlavně ovoce a zeleninu a dejte si pozor na slunce.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na lupénku za akční ceny.

Léčba

Lupenka se léčí mnoha různými metodami. První možností je užití různých krémů a léčiv. Dále můžete vyzkoušet různé dehty v podobě třeba retinoidů a nebo také kortikosteroidy, nicméně ty mají některé nežádoucí vedlejší účinky. Další zajímavou metodou je léčba pomocí ultrafialového záření. Velmi zajímavou netradiční je léčba lupenky pomocí rybky Garra Rufa. Postižené místo si dáte do vodní lázně a rybky vás pomalu léčí svým okusováním starých zbytků kůže.