Ledvinové kameny - příznaky, léčba • www.onemocneni.com

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny trápí zhruba 4 procenta z celé lidské populace. Co se týká postižení pohlaví, tak je třeba konstatovat, že muži to mají v souvislosti s ledvinovými kameny mnohem horší než ženy. Ledvinové kameny mají asi třikrát tak častěji než právě ženy. Kdybychom s měli dostat k podstatě věci a říci si, co to ledvinové kameny vůbec jsou, zjistili bychom, že se jedná o útvary, které se mohou usazovat prakticky kdekoli v oblasti močových cest. Co se týká samotného složení ledvinových kamenů, tak ty jsou vytvořeny převážně z minerálních solí.

Jestliže se ptáte, jak může dojít k jejich vzniku, tak vězte, že dochází ke krystalizaci díky krystalotvorným látkám, které se nacházejí v moči. Většinou jde o nějaké nepříjemné infekce a nebo při změně pH prostředí. Co se týká druhů kamenů, tak existují kameny, které tvoří šťavelan a nebo třeba fosforečnan sodný. Najdeme ale také kameny jejichž základ tvoří hořečnato-amonný fosfát.

Příčiny vzniku

Existuje řada různých mechanismů, díky nimž mohou ledvinové kameny vznikat. Některé ovlivnit můžete a některé ne. Za příčiny vzniku vápenných kamenů nejčastěji považujeme pochopitelně zvýšenou hladinu vápníku v krvi. Ta může být zapříčiněna například zvýšeným vstřebáváním vápníku ve střevech a nebo poruchou příštítných tělísek. Z dalších příčin jmenujme třeba otravu vitamínem D a nebo přespřílišnou konzumaci cukrů, konkrétně těch rafinovaných. Co se týká kamenů urátových, tak jejich příčina tkví jednoznačně v nadměrném množství kyseliny močové v krvi.

Tato skutečnost je nejčastěji spojena s dehydratací organismu, tedy s přespřílišnou ztrátou tělních tekutin. Kameny hořečnato-amonného fosfátu vznikají nejčastěji díky různým typům infekcí. Je třeba poznamenat, že tyto kameny vznikají mnohem častěji u žen než u mužů. Cystinové kameny vznikají nejčastěji na základě vrozených zděděných dispozic. Jinak musíme také poznamenat, že tvorba samotných kamenů není jednoduchým procesem a je k ní třeba několika mechanismu.

Příznaky

Příznaky mohou být různé. Nejčastějším a bohužel i nejbolestivějším příznakem bývá ledvinová kolika. Jiným slovy záchvat spojený právě s ledvinovými kameny. Příčina vzniku této koliky tkví v tom, že dojde k pohybu ledvinového kamenu, který se nachází buď přímo v ledvinách anebo v močovodu. Dalším velmi častým příznakem bývají problémy s močením. Ty jsou pochopitelně spojeny přítomností ledvinového kamene v močovém měchýři. Dalším příznakem bývá poměrně slabá bolest v zádech, konkrétně na jedné ze stran spodní části zádové oblasti.

Prevence

Na počátku je třeba říci, že spoustu věcí vůbec nejste schopni ovlivnit. Pokud si myslíte, že už se po operaci ledvinové kameny nevrátí, tak byste mohli být nepříjemně vyvedeni z omylu, jelikož existuje zhruba padesáti procentní pravděpodobnost, že se kameny znovu vyskytnou. Co ovšem ovlivnit můžete je třeba pitný režim. Vypít bychom měli zhruba 3 až 4 litry tekutin za den. Všeobecně se doporučuje méně solit. Existují typy lidí, kteří si osolí jídlo, aniž by jej ochutnali. Věřte, že jejich ledviny toto také jednou nemusí unést. Dalším ideálním předpokladem výborné prevence jsou pravidelná vyšetření.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na ledvinové kameny za akční ceny.

Léčba

Jaké jsou tedy samotné možnosti léčby? Vápenné kameny se zpravidla léčí pomocí léků, které obsahují sodný fosfát celulózy. Na ostatní kameny se předepisují léky s obsahem citrátu draselného. Pokud kameny dosahují větších rozměrů, tak dochází k jejich rozbíjení pomocí ultrazvuku. Pakliže ani tato metoda není úspěšná, tak musí následovat chirurgický zákrok.