Křečové žíly - příznaky, léčba • www.onemocneni.com

Křečové žíly

Varixy, jak se také křečové žíly označují, jsou onemocněním dolních končetin. Jedná se o takzvanou civilizační chorobu. Jestliže půjdeme na skok do historie, konkrétně do Egypta, tak zjistíme, že už na egyptských papyrusech byly napsány zmínky o křečových žilách. Nicméně zmínka je tím jediným, co z Egypta pochází. V pozdějších dobách o varixech mluvili také třeba Aristoteles či Avicenna. Velmi zajímavý postřeh měl i otec medicíny Hippokrates, který říkal, že na křečové žíly se dobře hodí obinadlo, jímž se stlačí.

Jinak samozřejmě operativní řešení křečových žil je doménou až 20. století. Když půjdeme trochu k podstatě věci, tak zjistíme, že na nohou existují dva žilní systémy. Jedním z nich je systém hluboký, který nemůžeme vidět vlastníma očima, ani si jej nahmatat. Ten odvádí zhruba 90 procent krve z končetiny směrem k srdci. Naopak povrchní systém vidět můžeme a je právě oním kamenem úrazu, jelikož právě zde vznikají křečové žíly. Jinak je třeba říct, že mezi oběma žilovými sítěmi existují spojky.

Příčiny

Hlavním motorem vzniku křečových žil se stává žilní tlak. Ten nejčastěji způsobuje nahromadění krve v daných žilách. Za normálních okolností je tomuto zabráněno díky chlopním. Jestliže ale člověk nemá chlopně dostatečně vyvinuté, což je dáno geneticky, tak samotná stěna žily povolí a dochází k jejímu rozšíření, důsledkem čehož právě vzniká varix. Původ špatných chlopní nemusí být pouze v genetice, ale chlopně mohou svou funkci přestat plnit také v případě zánětů, které daný jedinec za svůj život prodělal. Co se tedy týká příčiny, tak nejčastěji jsou křečové žíly dědičné.

Když se podíváme na konkrétní lidi postižené touto chorobou, tak se většinou v rodině najdou ještě tací, kteří na varixy trpí. Muži nebývají tolik postiženi jako ženy. Dáno je to především tím, že ženy absolvují těhotenství, které zatěžuje jejich organismus natolik, že se varixy později objeví. O civilizační chorobě mluvíme v souvislosti s tím, že lidé v dnešním světě velmi často při práci stojí, což zapříčiňuje vznik varixů.

Příznaky

Příznaky křečových žil jsou stejně jako samotné žíly vidět na první pohled. Na nohou lze vypozorovat či nahmatat průsvitné modré až fialovící žíly, které jsou rozšířené a vinuté poněkud klikatě. Jejich průměr činí dva a více milimetrů. Mezi typické příznaky řadíme zejména bolest a někdy také křeče, které jsou touto nemocí způsobeny. Lidé kteří mají křečové žíly, velmi často trpí pocitem těžkých nohou. V pozdějších stádiích se také mohou ukázat otoky anebo tmavé zbarvení kůže.

Prevence

Na otázku jak se varixům bránit, existuje mnoho odpovědí, jednou z nich je ta skutečnost, že by se člověk měl vyvarovat dlouhému stání. Raději by se měl věnovat chůzi, i když třeba bezvýznamné a nebo v ideálním případě, plavání. Vynikající prevencí je snížení váhy, které je mnohdy spjato s úpravou jídelníčku a nebo zvýšenou mírou pohybu. Další možností, tedy tou krajní, je samozřejmě operace. Pokud jdete na operaci včas, tak se může stát, že křečové žíly vám zmizí a vy nebudete muset nosit ani speciální punčochy.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na křečové žíly za akční ceny.

Léčba

Léčba křečových žil se stala pomalu, ale jistě v našich klinických podmínkách samozřejmostí úkonem, který je již běžně prováděn. Základem je chirurgický zákrok, při kterém vám budou křečové žíly podvázány, zkráceny a odstraněny. Díky tomuto zákroku budete mít nohy opět hladké a stejné jako před ním. Samotná operace se vykonává pouze pomocí malých vpichů, a nebo dokonce laserem. Rekonvalescence je potom velmi krátká a vy můžete brzy odejít po svých.