Crohnova nemoc - příznaky, léčba • www.onemocneni.com

Crohnova nemoc

Crohnova choroba je chronická zánětlivá nemoc, jež se velmi často projeví v některé z oblastí trávícího ústrojí člověka. Její počátky bývají nejčastěji diagnostikovány v oblasti tlustého střeva. Jedná se o jakýsi zánět, který se dostává postupně na celou stěnu tlustého střeva. Crohnova choroba se nejčastěji objevuje ve vyspělých zemích. Jestliže budeme konkrétní, tak v České republice se ročně objeví zhruba průměrně 7 nových případů na 100 000 obyvatel.

Jinak hlavními symptomy, pomocí nichž poznáme, že se může jednat o toto nepříjemné onemocnění, se staly hubnutí, únava, bolesti v oblasti podbřišku a s tím související teplota průjmy. Samotnou příčinu Crohnovy choroby zatím lékaři nebyli schopni určit. Vesměs se ale došlo k závěru, že jde o autoimunní onemocnění. Samotný sklon k této nemoci je do jisté míry dán genetikou. Jinak samotná nemoc byla pojmenována po americkém lékaři a specialistovi na trávící ústrojí Burrillovi Bernardu Crohnovi.

Příčiny

Příčiny Crohnovy nemoci jsou zatím moderní medicíně utajené. Nikdo neví, proč přesně tato nemoc vzniká. Všeobecně se říká, že samotný zánět tlustého střeva vzniká díky přehnané obranné reakci organismu na určité látky obsažené v potravě a na samotné bakterie, které se nacházejí v oblasti tlustého střeva. Ke vzniku Crohnovy nemoci pomáhají také zhruba z dvaceti procent genetické předpoklady.

Příznaky

Příznaky jsou bohužel u této velmi nepříjemné nemoci u každého pacienta jiné. Začátek nemoci je velmi pozvolný a postupně se množství příznaků zvyšuje a zjišťuje se, že jde skutečně o Crohnovu nemoc. Nejčastějším projevem u pomalého začátku této nemoci jsou průjmy. Ty bývají vleklého charakteru. Velmi často jsou doprovázeny bolestmi v oblasti podbřišku, konkrétně v jeho pravé části.

Existuje ale také takový začátek této nemoci, který se velmi podobá zánětu slepého střeva. Tento průběh je sice poměrně netypický, nicméně stává se. Někdy se také může tato choroba projevit úplně mimo oblast trávícího traktu. Jde například o ledvinové kameny, bolesti zad či kloubů a nebo kameny žlučníkové.

Prevence

Možností prevence se skýtá několik a všechny souvisejí se zdravým životním stylem. Velmi důležitým faktorem, jak předejít Crohnově chorobě, je vyvarování se stravy s přebytkem cukrů, přesněji těch rafinovaných. Jídlo by mělo obsahovat dostatek rozpustné vlákniny. Zbystřit by také měli kuřáci, jelikož kouření má velmi negativní vliv nejen na tlusté střevo, ale také na celý organismus člověka.

Pokud kouříte a nebo jste pasivní kuřáci, tak vězte, že pravděpodobnost zhoršení průběhu Crohnovy choroby se u vás zvyšuje o 60%. Pokud trpíte Crohnovou chorobou, tak si dejte také pozor na hormonální antikoncepci a antibiotika, která mnohdy poměrně značně dovedou narušit mikroflóru ve střevech. Pozor je třeba si také dát na abnormální fyzickou i psychickou zátěž. Jako další faktor, který má vliv na vznik Crohnovy choroby, se uvádějí různá infekční onemocnění, která člověk za svého života prodělá.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na Crohnovu chorobu za akční ceny.

Léčba

Na úvod je třeba poznamenat, že Crohnova nemoc se ve většině případů nedaří úplně vyléčit. Existuje několik léčebných postupů, které lze na pacienty trpící touto nemocí aplikovat. V první řadě se jedná takzvané nutriční způsoby léčby, které spočívají v úpravě výživy a jídelníčku. Dalším postupem je takzvaná medikamentózní léčba spočívající v podobě podávání různých léků.

Mezi ně patří například kortikosteroidy, aminosalicyláty a nebo imunosupresiva. Nasazena může být také biologická léčba. Mezi chirurgické metody léčby řadíme endoskopii. Ta souvisí například s odstraněním případných polypů a podobně.