Celulitida - příznaky, léčba doma • www.onemocneni.com

Celulitida

Samotné slovo celulitida se dnes zvláště u ženské populace skloňuje denodenně. Zkusme si říct něco o tom, co to celulitida vůbec znamená a co představuje. Celulitida je v podstatě označením pro jakousi formu zvrásnění či znehodnocení kůže. Vytváří se velmi neesteticky vypadající dolíčky či jakési nerovnosti na různých místech těla. Těmito partiemi jsou zejména boky stehna.

Velmi často se pro celulitidu používá termín pomerančová kůže. Tento termín již velmi zdomácněl. Když se opravdu zadíváte na strukturu pomerančové kúry, tak zjistíte, že se opravdu velmi nápadně podobá kůži zasažené celulitidou. Celulitida bývá samozřejmě hanlivě přirovnávána například k potahu staré matrace a podobně. Jestliže vezmeme v potaz odbornou literaturu, tak je celulitida označována jako lipohypertrofie.

Příčiny

Základní příčinou vzniku celulitidy je hromadění tuku v kombinaci se stárnutím vaziva nacházejícího se pod kůží. K tomu, že se začne na určitých místech hromadit tuk, dochází u žen zejména z toho důvodu, že existuje hormon estrogen, jehož funkcí je mimo jiné také zvláčňování a změkčování vaziva. Velmi logickou se pak stává skutečnost, že tukové buňky po onom zvláčnění vaziva mají tendenci dostávat se do volných míst, která takto vznikla. Nic jim pak nebrání k jejich hromadění. Vazivo v podkoží ženy se nachází v jakési souběžné poloze, a pokud dojde k jeho uvolnění, tak se vytváří útvary typu dolíčků a nebo naopak vyvýšenin, které nepůsobí zrovna esteticky.

U mužů je tomu úplně jinak, jelikož vazivo je uspořádáno v síti, což má za důsledek tu skutečnost, že se roztáhne do stran a povrch kůže zůstane hladký, jako tomu bylo doposud. Co se týká počátků pomerančové kůže u žen, tak je třeba říct, že se dostavuje u některých žen již při používání hormonální antikoncepce. U mnoha žen přichází celulitida až s pokročilejším věkem. Každopádně je třeba konstatovat, že celulitida postihne v celkovém efektu asi 80% procent veškeré ženské populace.

Prevence

Jak tedy na celulitidu? Když se díváte na televizi a nebo se jen tak listujete internetem, tak vás doslova zahltí různé reklamy, které říkají, že jejich prostředky zaručeně s pomerančovou kůží zatočí. Je to nesmysl. Pokud vás celulitida jednou chytí, tak už se bohužel nepustí. Základním předpokladem prevence celulitidy je strava. Lehce se to říká, nicméně základním předpokladem obrany proti této nepříjemné nemoci je eliminace nadváhy, jestliže trpíte nadváhou, tak vaše kila musí jít dolů a měla by dole zůstat. Takzvaný jo-jo efekt je z hlediska prevence naprosto špatný a stálé střídání váhy rozhodně předcházení celulitidy neprospívá.

S příjmem potravy samozřejmě souvisí také dostatečný příjem tekutin. Je nutné vypít alespoň tři litry tekutin denně. Jako ideální prevencí proti celulitidě je pohyb. Pokud dochází k posilování svalů zejména v oblasti břicha, boků, hýždí stehen, tak se celulitidě poměrně dobře ubráníte. Další možností prevence je nanášení různých krémů, které mohou pomoci elasticitě pokožky.

Léčba

Léčba celulitidy je velmi složitá. Spočívat může třeba v užívání tablet, které by ale měly být součástí celkové léčby. Další možností léčby je takzvaná lymfatická neboli mízní drenáž. Tato metoda je velmi podobná jistému druhu masáže. Odborníci by vám tento druh techniky měli provést podle přesně stanovených kritérií tak, aby respektovali přirozenou funkci stavbu pokožky. Další metoda je chirurgického rázu a jedná se o takzvanou liposukci neboli odsátí podkožního tuku. Dejte si ale pozor na tuto metodu, jelikož jde o chirurgický zákrok mající svá úskalí a rizika. Je možné, že na vašem těle zůstanou drobné jizvy.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na celulitidu za akční ceny.

Cviky

Co se týká cviků, které pomáhají proti celulitidě, tak vězte, že byste se měli svěřit přímo do rukou odborníků, kteří vám poradí, jakým způsobem posílit problémové partie. Budete-li chtít takové cviky na celulitidu provozovat sami, mohli byste nadělat spíše více škody, než-li užitku, o což jistě v žádném případě nestojíte.