Alzheimerova choroba - příznaky, léčba • www.onemocneni.com

Alzheimerova choroba

Kdybychom měli nejprve osvětlit, co to Alzheimerova choroba je, tak se jedná o neurodegenerativní nemoc mozku, jejíž průběh je charakterizován postupnou demencí člověka, jenž je jí postižen. Název Alzheimerova choroba je odvozen od jména Aloise Alzheimera, který ji poprvé popsal. Jestliže se máme zabývat poměrně skličujícími čísly, tak vězte, že v dnešní době trpí touto nevyléčitelnou nemocí zhruba jedna čtvrtina všech lidí ve věku převyšujícím 85 let.

Lidé nad 65 let jsou na tom poněkud lépe, když touto nemocí trpí každý dvacátý člověk. Osoby mladší padesáti let trpí touto nemocí jen zřídka, a to pouze tehdy, mají-li k Alzheimerově chorobě degenerativní sklony. Kdybychom měli mluvit přímo čísly, tak ve světě je zhruba 38 miliónů lidí trpících Alzheimerovou nemocí a v České republice se toto číslo pohybuje zhruba od 50 do 70 tisíc lidí.

Příčiny

Příčiny Alzheimerovy choroby bohužel nejsou v dnešní době přesně známy. Pochopeny byly do jisté míry pouze příčiny nemoci, na jejichž základě se dá její průběh zmírnit. Základem všeho je ta skutečnost, že při Alzheimerově nemoci dochází k ukládání patologických proteinů. Ty se ukládají v podobě jakýchsi vláken v okolí neuronů, tedy nervových buněk, a vytvoří takzvané amyloidní plaky. Tímto dochází k poškození nervových buněk a k tomu, že se začíná vytvářet mnohem méně acetylcholinu, který právě zabezpečuje v těle veškeré vzruchy.

Stádia nemoci

Prvním stádiem Alzheimerovy choroby je lehká demence, která se projevuje zejména zapomínáním, vztahovačností, popíráním problémů, špatnou orientací v čase, neschopností orientace na známých místech, sníženou schopností rozhodování se, ztrátou veškeré iniciativy. Člověk v tomto stádiu se v podstatě přestává zabývat vším, co ho doposud bavilo, začíná být agresivní a jeho osobnost se celkově začíná měnit.

Druhým stádiem je střední demence. Člověk nacházející se v tomto stádiu již není schopen zastávat klasické činnosti, jakými jsou například nakupování či vaření. Má velké problémy při vykonávání osobní hygieny a potřebuje asistenta. Velmi špatně komunikuje a začíná trpět různými bludnými představami a halucinacemi.

Třetím a posledním stádiem je těžké stádium demence. To se projevuje problémy s přijímání potravy. Člověk takto zasažený Alzheimerovou nemocí už má velké problémy i schůzí a přestává být soběstačným. Nakonec je upoután na invalidní vozík a dochází k jeho hubnutí důsledkem špatného příjmu potravy a nakonec smrti.

Prevence

Prevence Alzeimerovy choroby spočívá především v dobrém zdraví vašeho mozku. Ten je třeba udržovat a podporovat jeho funkce. Dejte si pozor také na nemoci srdce, předcházejte vysokému krevnímu tlaku, cukrovce či infarktu. Je třeba dát si pozor také na zvýšenou hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Toto vše je spojeno se zdravým životním stylem.

Je nutné udržet svou váhu v normách a jíst spoustu zeleniny a ovoce, vyvarovat se tuku a cholesterolu a také dopřát svému tělu dostatek pohybu. Měli byste také cvičit mozek, jak už bylo zmíněno v úvodu, a to pomocí různých hlavolamů, myšlenkových map a třeba i obyčejných křížovek.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na Alzheimerovu chorobu za akční ceny.

Léčba

Současná medicína bohužel ještě neobjevila účinnou léčbu, která by zcela eliminovala tuto nemoc. Existuje několik možností, jak tuto nemoc potlačit a zpomalit její průběh. První z těchto možností je podpora metabolismu mozku. Podávají se léky jako jsou například Piracetam či Pyritinol a nebo třeba různé hormony, z nichž bychom mohli jmenovat například testosteron či inzulín. Existují také alternativy, jak ovlivnit systém vzniku acetylcholinu. Podává se lecitin a nebo třeba různé látky typu galantaminu a nebo Rivastigmin.