Afty - příznaky, prevence, léčba • www.onemocneni.com

Afty

Jestliže máme definovat afty, jde o nepříjemné bolestivé vřídky či později otevřené boláky, jež se objevují v dutině ústní, popřípadě v okolí rtů. Nejde o nikterak závažné onemocnění, přesto mohou ale afty znemožňovat do jisté míry mluvu, přijímání potravy, popřípadě líbání a ostatní činnosti, které jsou s ústy spjaty. Afty se objeví spontánně a po nějakých dvou, třech týdnech zase zmizí. Pakliže používáme příslušná léčiva, jsme schopni je odstranit i mnohem dříve.

Příčiny

Ústa jsou místem, kde se na sliznicích absolutně nejrychleji vyměňují buňky. Jedny odumírají a další se tvoří. Právě v ústech dochází k nejčastějším projevům nedostatku určitého typu látky. Přesné příčiny aftů dosud nebyly striktně určeny. Považujeme za ně například přehnaný stres. Právě ten je schopen vyvolat neadekvátní reakci buněk na běžné bakterie, jež se vyskytují v ústech. Za další příčiny se považují drobná poranění. Ať už se jedná o mírná zranění způsobená poněkud ostřejší potravou a nebo třeba o kousnutí od zubu, či poškrábání sliznice nějakým jiným ostrým předmětem. Za afty může například špatně sedící protéza a nebo prostředky pomáhající správnému růstu zubů, jako jsou různá rovnátka a podobně.

Další příčinou může být například jídlo a nebo také zubní kartáček, jímž se vám občas podaří se škrábnout. Někteří odborníci také přicházejí s tou teorií, že afty vznikají díky různým konzervačním látkám, které přijímáme ve stravě. Jsou jimi například kyselina sorbová a jí podobné látky.

Prevence

Základem předcházení těchto velmi nepříjemných vřídků je především dodržování základů hygieny. Jestliže máte dobře osvojené hygienické návyky, pak byste se aftům jako takovým měli bez problémů vyhnout. Pozor byste si měli dát hlavně při čištění zubů. Dobře vybírejte zubní kartáček. Jestliže má příliš hrubé štětiny nebo jiný kaz třeba v plastové rukojeti, tak si kupte takový, který vám bude vyhovovat a nebudete si jím poškozovat sliznici. Pokud zjistíte, že některý z vašich zubů má ostré hrany, tak se objednejte k vašem stomatologovi a nechte si jej upravit tak, aby měl zaoblený tvar.

Jestliže máte sklon k tomu, že se u vás afty objevují v určitých kratších intervalech, tak se snažte vyhnout jakýmkoli kořeněným jídlům, zkuste omezit kupování žvýkaček a nebo třeba nepijte příliš horké a naopak nadměrně studené nápoje. Ideálním předcházením aftů je dostatek vitamínu B, který se dá koupit v podobě různých doplňků stravy a nebo jako B komplex či riboflavin.

Využijte slev v internetovém obchodě a získejte přípravky na afty za akční ceny.

Léčba

Ideální metodou, jak léčit afty, je používání různých doplňků stravy. Vyzkoušejte zvýšit přísun vitamínu C, který by měl napomáhat při hojení sliznic. Právě v tomto druhu vitamínu nalezneme flavonoidy, které napomáhají již zmíněnému hojení sliznic. Ideálním doplňkem stravy se stal B komplex. Afty trpí zejména lidé s jeho nedostatkem. B komplex zpravidla obsahuje v tabletách 50 mcg vitaminu B12, který by vám měl pomoci. Najdete v něm ale také kyselinu listovou a jiné druhy vitamínů. Z dalších léčiv uveďme třeba lékořici. Tu bychom měli užívat mezi přísunem potravy.

Co se týká dávkování, tak se nechávají dvě tablety rozpustit ve vodě. Děje se tak třikrát denně. Vyzkoušet můžete také použití vodilky. Ta se nanáší na afty ve své tekuté formě zhruba taky třikrát denně. Je třeba si ale u tohoto roztoku dát pozor na to, abyste jej nepozřeli. Poslední metodou, o které budeme hovořit, je využití echinacey neboli třapatky. Co se dávkování týče, tak užívat byste měli při sebemenších příznacích aftů 200 mg dvakrát až třikrát za den. Ideální je začít vyššími dávkami a později je s ustupujícím onemocněním snižovat.